Çelik Hasır Avantajları

S220 çeliğinden soğuk çekme yöntemi ile çekilerek nervürlenen ve yüksek dayanma gücüne sahip olan çelik hasırlar çoğunlukla inşaatlarda kullanılan beton çeliğidir. Çelik hasır çubukları, Bst IVb veya uluslararası ölçülere göre Bst 50/55 (RK) olarak üretilebilmektedir.  Çelik hasır avantajlarıyla da ön plana çıkan ürünler arasında yer almaktadır.

Çelik hasırın en fazla dikkat çeken avantajları arasında malzemeden tasarruf elde edilebilmesini sağlaması yer almaktadır. Çelik hasır kullanılan normal inşaat demirine nazaran %40 civarında ağırlık tasarrufu elde edilebilmektedir.

Çelik Hasır Tasarruflu mu?

Çelik hasırlarda yer alan malzemelerin azalması, plakalar halinde oluşu ve kolay taşınabilir olması da çelik hasırların en bilinen avantajları arasında yer almaktadır. Ayrıca montajının kolay olması da pek çok kişinin çelik hasırları tercih etmesine sebep olmaktadır.

Normal demirlerde olduğu gibi doğrultma, çubukları tel tel keserek pilye kırma, kanca yapma ve döşemeye belirli aralıklar ile yerleştirilip birbirine bağlama gibi işlemler yoktur. Çelik hasırın kısa sürede döşenebilmesi %50 tasarruf elde etmenizi sağlar. Çelik hasırlar standart olarak 500 x 2.15 boyutlarında imal edildiklerinden dolayı nakliyesi de son derece kolaydır. Demirden tasarruf elde edildiği için nakliye ücretlerinde gözle görülür bir düşüş söz konusudur.

Çelik Hasır Nerelerde Kullanılır?

Malzemelerin yarıya yakın olabilecek şekilde azaltılması, işçilikten tasarruf elde edilmesi gibi detaylar neticesinde bütün bu durumlar %10 ile %20 arasında maddi açıdan tasarruf elde edebilmenizi sağlar. Çelik hasırlar otomatik kaynak makinalarında istenilen ölçülerde hassas bir şekilde üretilebilmektedir. Çelik hasır çubukları, beton içerisinde homojen dağılım gösterirler ve çekme kuvvetlerinin düzgün bir şekilde alınabilmesini de sağlarlar. Çubuklar, nervürlü ve birbirine kaynaklı oldukları için beton içerisindeki çubukların kayması gibi problemler de önlenebilmektedir.

Çap ve boy standartları bulunan bu ürünler aynı zamanda isteğinize göre de farklı şekillerde üretilebilmektedir. Dayanıklı ve güvenilir yapısı ile dikkat çeken ve sağladığı avantajlar ile tercih sebebi olan çelik hasır pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Çelik hasır toplu konutlarda, baraj ve kanallarda, kat döşemelerinde, metro ve tünel inşaatlarında, saha ve yollarda kullanılabilmektedir.

Çelik Hasır Avantajları Nelerdir?

Her açıdan betonarme çalışmaları arasında yapı elemanı olarak bilinen çelik hasır avantajları arasında istenilen ölçülerde hazırlanabilir olması, projelere uygun şekilde hazırlanması durumu bulunmaktadır. Günümüz şartları içerisinde hem kolay taşınabilmesi ve montajın kolay yapılması sayesinde de tercih edilir. Günümüzde normal inşaat demirine göre çok daha mukavemeti yüksek olduğu için tercihi çok daha yüksektir. Kolay montaj sayesinde işçilikten tasarruf ve zaman tasarrufu ile çelik hasırlar avantajlı olarak tercih edilir.

Malzemelerin yarı yarıya yakın şekilde tasarruf etmesi gibi bir gücü vardır. Her türlü bina betonarme, döşeme alanlarında çelik hasır %40 civarından ağırlık tasarrufu sağladığı için normal inşaatlarda kullanılan demirlere göre çok daha tasarruf sağlar.

Nakliyeden tasarruf çelik hasırlar standart olarak üretilmekte olup, bu sayede normal demirlere göre de ağırlığı ve kapladığı alanlar düşük olmaktadır. Bu sayede ücretlerinde ölçüleri küçük olması sayesinde daha da tasarruf ettirecektir.

Yapıyla ilgili tüm çatlaklık veya korozyon olması önlenmesi açısından çubuklarda nervürlü ve birbirine kaynaklı aderans değeri artırılmaktadır. İnşaat alanlarında kullanılan yaygın bir beton çeliğidir diyebiliriz.  Çubukların nervürlü ve birbirine soğuk çekme ile güçlendirilmesi sağlanır. Beton içerisinde homojen bir dağılım göstermektedir ve böylece çekme kuvvetlerinin düzgün bir şekilde hissedilmesi de bu sayede sağlanır.

Taşıma noktasında nakliyeye kolaylık sağladığı gibi insan gücü noktasında da kolaylık sağlar. Malzemelerin azalması plakalar halinde üretiliyor olması da kolay taşınırlığı beraberinde getirir.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon