Dikişli ve Dikişsiz Boru Arasındaki Farklar

Borular, akışkanlık konusunda işlev gösteren, sıvı ve gaz aktarmaya yarayan ürünlerdir. Birçok sektörde kullanımıyla çeşitlilik gösteren borular, paslanmaz ve dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekir. Silindir, uçları açık, içi boş, uzun ve dar özelliğe sahiptirler.Borular , yapısı bakımından dikişli ve dikişsiz olmak üzere 2 kategoride ele alınmaktadır. Peki dikişli ve dikişsiz boru arasındaki farklar nelerdir?

Dikişli Borular

Dikişli borunun direkt ürünü rulo saclardan oluşmaktadır. Üretim aşamasında, öncelike rulo saçlar çapları hesaplanarak dilimlendirilir, sonrasında hat makineleri aracılığı ile kıvrılarak C şekli verilir. En son O şekli verilerek, iki uç bir araya getirilir. Dikişli çelik borular, kullanım alanları açısından farklı yapıya sahip özellikleri ile, dikişsiz çelik boruların kullanım alanının dışında yer almaktadır. Su  ve doğalgaz tesisatlarında kullanılmaktadır. İskele, sanayi ve konstrüksiyon boruları dikişli borular arasında yer almaktadır.

Dikişsiz Borular

Dikişsiz çelik borular; paslanmaz ve alüminyum olarak kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Ekstrüzyon ve özel haddeleme yöntemleri ile üretilmektedir.Direk ekstrüzyonda dolu ve delikli takoz kullanılırken, endirekt ekstrüzyon yönteminde sadece delikli takoz tercih edilir. Haddeleme yönteminde ise sıcak silindirik bloklar, merdane ve delme işlemini yapan zımba ile kalın et halinde, kalın boru formuna getirilir. Kalınlığı ve sağlamlığı açısından ağır sanayilerde kullanılmaktadır. Dikişsiz boruların en çok talep edilme sebebi basınç faktörüdür. Mukavemeti, korozyon direnci ve dayanıklılığı sebebi ile tercih edilmektedir. Genellikle kimya sektöründe, gemi endüstrisinde, deri sanayi ve makine sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra otomotiv endüstrilerinde, termik ve nükleer santrallerde de uygulanmaktadır. Galvanizleme işlemi için uygun yapıda borulardır. Petrol ve doğalgaz hat boruları, dikişsiz borulardan biridir.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon