Hadde Ürünleri Nelerdir?

Madenlerin tel durumuna getirilmesi için kullanılan türlü çaplardaki deliklere sahip çelik araçlar hadde ürünleri arasında yer almaktadır. Peki hadde ürünleri nelerdir ve nasıl çalışır? Hadde makinesinin el ile ya da motorla kullanılan türleri bulunmaktadır. Tellerin çaplarının önemli ölçüde küçültülmesi için üzerindeki delikler seri halinde düzenlenmektedir.

Çelik kütükler ya da metaller levha haline getirilmektedir. Hadde ürünleri merdaneli makinelerden geçirildikten sonra haddeleme işlemi tamamlanır.

Hadde ürünleriyle boru ve değişik profiller de elde edilebilmektedir. Haddeden çekilen kütükler genellikle 1250 derece sıcaklığındadır. Ayrıca soğuk çekmeler de yapılabilmektedir. Haddeleme işlemlerinde hadde merdaneleri aynı hızlı ve zıt yönde dönerler. Metal ve merdaneler üzerinden geçerken iki merdane arasında boşluklar ortaya çıkar. Metal giriş kalınlığından daha az olduğundan haddelenen metallerin çıkış kalınlıkları da azalmaya başlar.

Sıcak Haddeleme ile Soğuk Haddeleme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mekanik anlamda bir basma işlemi olan haddelemede uygulanan tek kuvvet merdanelerin sağladıkları radyal basınçlardır. Sürtünme kuvvetlerinin bir diğer etkisi ise malzemelerin merdaneler arasında ilerlemesini de sağlar. Haddelenen malzemelerin kesit kalınlıkları azalırken boyunda uzama ve genişliğinde ise yayılma adı verilen az miktarda artma yaşanır. Yayılma miktarı haddelenen malzemelerin boyutu ve uygulanan deformasyon oranlarıyla merdanelerin çapıyla ilişkilidir.

Soğuklarda haddeleme diye bilinen işlemlerde metal benzer bir şekilde haddeden geçer ancak ısıtılmaz. Soğuk metal bükülemeyecek halde olduğundan dolayı büyük kuvvete ihtiyaç duyulur. Ancak daha düzgün ve daha tam bir kesit elde edilir. Genel olarak sıcak haddelenmiş metalin ince sac haline getirilmesi haddeleme adı verilmektedir.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon