İnşaat Demiri Çeşitleri

İnşaat alanlarında istenen mukavemetin sağlanabilmesi için betonun sıkıştırma kuvvetine ve gerilimine dayanıklılık olan inşaat demir çeşitlerinin uygun tercihler ile kullanılması gerekir. Bu işlemde konusunda uzman kişiler seçimlere yer açar.

İnşaat demirlerinin alımında kaliteli seçime yer açarken aynı zamanda demirlerin şartlarına uygun olan seçimler ile kullanılmasına da önem verilmesi gerekir. İnşaatlarda kullanılan demirler farklı seçimlere sahip olup kullanımları, içerikleri ve diğer detaylar ise alt başlıklar halinde aşağıda aktarılmaktadır.

Karbon Çelik Demiri (Siyah Çubuk)

İnşaat alanlarında en yaygın kullanıma sahip olan siyah çubuk çok yönlü avantaj sağlaması ile bilinir.

Kaynaklı Tel İnşaat Demiri

Duvarlarda ve de zeminin sıkıştırdığı alanlarda zemin döşemelerinde kullanılır.

Avrupa İnşaat Demiri

Diğer inşaat demirlerine alternatif olan bu demir kasırga, deprem bölgelerinde kullanıma uygun değildir.

Epoksi Kaplı İnşaat Demiri

İnşaat demiri korozyonunu önleyen bu kaplama çok maliyetli bir seçim olmak ile beraber güvenilir yerlerden temin edilmesi gerekir.

Sac Metal Demiri

Çelik saclardan yapılmakta olan bu demir çatı, döşeme ve merdiven gibi alanlarda kullanılan bir malzeme seçimidir.

Paslanmaz Çelik Demiri

Siyah çubuk olarak bilinen karbon inşaat demirine alternatif bir seçim olan paslanmaz çelik inşaat demirleri galvanik dirence sahip olan bir mamuldür. Ürün aynı zamanda epoksi kaplı inşaat demire nazaran sekiz kat daha fazla bir maliyete sahiptir.

Galvanizli Demir

Yüksek aşındırıcı alanlar için özellikle seçilmekte olan galvanizli demir siyah çubuklu demire nazaran kırk kat daha fazla bir dayanıma sahiptir. En pahalı olan inşaat demirleri arasında yer alandır.

Genişletilmiş Metal Hasır Demir

Çelik levhayı eşit levhalara bölerek yapılan genişletilmiş metal hasır demir yaygın bir sıva kalınlığının gerekli olduğu yerler yaygın olarak kullanılır. Tel örgü kaldırımlar, yürünebilir yüzeyler ve küçük beton yastıklar için kullanılabilir.

Cam Elyaf Takviyeli Polimer Demir

Cam elyaf takviyeli polimer inşaat demiri GFRP inşaat demiri olarak adlandırılır. Hiçbir koşulda paslanmayan bu demir son derece maliyetli olan bir seçimdir. Epoksi kaplı inşaat demirine göre on kat daha maliyetli bir seçimdir.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL