Paslanmaz Çelik Neden Paslanır?

Çelik, demir ve karbon elementlerinden meydana gelen bir alaşımdır. Paslanmaz çelik ise %10,5 üzeri krom ile, %1,5 ve altında karbon içeren yapıdan oluşmaktadır. Kullanılacak alanlara göre değişiklik gösteren paslanmaz çelikler, uzun ömürlülüğü garanti eden materyallerdir.  Çeliğin paslanmaya karşı direnç göstermesi, hiçbir zaman paslanmayacağı anlamına gelmemektedir. Peki paslanmaz çelik neden paslanır? Bu sorunun cevabı oldukça merak uyandırmakta. Sebebini  en anlaşılır şekilde sizler için kaleme aldık.

Paslanmaz çeliğin üretim aşamasında kullanılan krom, çeliğe paslanmaz özelliğini veren elementtir. Oksijen ile temasa giren krom, tepkimeye girerek bir tabaka oluşturur. Bu tabaka ne kadar dirençli olursa, paslanma ihtimali bir o kadar düşük olur. Krom-oksit tabakasına eklenen diğer alaşım elementleri ile birlikte paslanma direnci daha da kuvvetlendirilir.  Bu kriterlerden hareketle paslanmaz çelik neden paslanır?  sorusuna yanıt bulabilirz.

Paslanmaz Çelik Üretim Aşamasında Yapılan Hatalar

Paslanmaz çelik neden paslanır? konusunda üretim aşamasında yapılan hatalardan kaynaklı bir paslanma söz konusu olabilir. Örneğin; paslanmaz bir çeliğin yanlış bir elementle kaplanması, çeliğin tepkimeye girmesine yol açar. İşte tam da bu hata doğrultusunda, paslanmaz dediğimiz çelik ne yazık ki olumsuz sonuçlar doğurur.  Üretim hatalarından biri olan sıcaklık uygulama işlemi de çeliğin paslanmasına sebep olur. Bu aşamada ısı ve zaman oldukça etken bir rol oynamaktadır. 

Doğru süre ve doğru ısı işlemi  ile çeliğin paslanmasının önüne geçilir. Aksi takdirde çelik, doğru olmayan koşullarda işlem gördüğü için tepkimeye girerek paslanır. Paslanmaz çeliğin üretildiği ortam da fazlasıyla önem arz eder. Üretim aşamasında , çalışılan ortamdaki tezgahta daha önce paslanmaz harici bir işlemin yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Eğer yapılmışsa ve paslanmaz  çelik yapımında malzemelerin birleştirilme noktasında bu durum fark edilmediyse metal transferi durumu söz konusu olur.

Bu yüzden paslanma  gerçekleşebilir. Aynı zamanda, paslanmaz çelik üretilirken karışımların homojen olmaması da olumsuz sonuçları ortaya çıkarabilir. Bu işlem eritme ocaklarında yapıldığı için, maliyetleri yükseltir. Elektrik kullanımının fazla olmasını gerektiren bu karışım işlemi, büyük titizlikle yapılmalıdır.

Paslanmaz çelik üretimi yaparken hiçbir zaman, maliyeti kısıtlamadan yüksek kalite standartlarında ürünler ortaya koymaktayız.  Hız konusunda sizlere en iyi hizmeti vererek ürünlerimizi büyük bir titizlikle üretmek ilk amacımız.  Ürünlerimiz konusunda sizlere kaliteyi uygun fiyatlarla sunmaktayız. Sizlere sunduğumuz hizmetin uzun ömürlülüğünü de garanti ederek fark yaratmak önceliğimiz.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon