Çelik Profil Çeşitleri ve Ölçüleri

Çelik profiller, sektörel farklılıklardan doğan birçok kullanım alanına sahip ürünlerdir. Çelik profil kesimi ise, parça çeliklerin belirli şekillere dönüştürülmesinden oluşan bir işlemdir. Bu işlemler, uygun makineler kullanılarak tezgah üzerinde gerçekleştirilir. Karaca Metal, çelik profil çeşitleri ve ölçüleri kapsamında standart ve sektöre özel üretim yaparak, her ihtiyacınıza yanıt bulmaktadır.

Çelik Profil Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Çelik profiller; ölçüleri, ebatları ve farklı şekilleri ile birçok sektörde kullanılmaktadır. Çeşitlerinin arasında olan kare ve dikdörtgen profillere galvanizleme işlemi uygulandıktan sonra direnci arttırılır. Güvenlik ızgaraları, nakliye, mobilya, inşaat, otomotiv ve gemicilik sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Aynı zamanda sanayi ve ağır makine endüstrisinde, çatı yapımında ve makine imalat endüstrisinde yaygın olarak kullanımı mevcuttur. Çelik profil çeşitleri ve ölçüleri odağında galvanizli profiller de yer almaktadır.

Kullanım alanları ise; inşaat sektöründe dış cephe için dayanıklılığın gerekli olduğu durumlar, neme karşı dayanıklılığa ihtiyaç duyulan alanlar, dekoratif amaçlı kullanılabilen ürünler ve makine üretimidir. Bunun yanı sıra oval ve elips profiller de çeşitlerinin arasında yer almaktadır. Oval profiller; otomotiv endüstrisinde, mobilya sektöründe, beyaz eşya sektöründe, sanayide ve inşaat endüstrisinde kullanıma uygunken elips profiller; mobilya parçalarında, sütunlar ve direkler gibi özel alanlarda, kapı kollarında , sokak işaretleri ve aydınlatma direklerinde, korkuluklarda, bagaj raflarında sıkça kullanılmaktadır.

Profil çeşitlerinden biri olan boyalı profiller, standart siyah profillerin astar ile boyanmış halidir. Kullanım alanları ise; inşaat endüstrisi, otel inşaatı, dıç cephe mantolama, çatı yapımı, raf ve depolama sistemleridir. Son olarak özel şekilli profiller, birçok forma sahip olma özelliği ile çoğu sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar; mobilya sektörü, mimarlık projeleri, köprüler ve otomotiv sektörüdür.

Çelik Profil Çeşitleri ve Ölçülerinde Karaca Metal Ayrıcalığı

Karaca Metal, ürünlerinin her birini profesyonel ekibi ile yüksek kalite standartlarında üretmektedir. Çelik profil çeşitleri ve ölçüleri söz konusu olduğunda, sektöre özel ve ihtiyaç duyulan ölçülerde üretimi ile %100 memnuniyet sağlamaktadır. Profil çeşitlerinin güçlü özellikleri sayesinde dayanıklılığı beraberinde getirerek uzun yıllar kullanımı garanti etmektedir. Hızlı teslimat, yüksek kalite ve uygun fiyat stratejisiyle rakiplerinin arasından sıyrılarak bir adım öne geçmektedir.

Çelik Profil Ölçüleri 

Birbirinden farklı üretimlerinde ölçülendirme, proje bazlı değişkenlik gösteren çelik profil türlerinde birçok üretim çeşidi olduğundan bahsetmek mümkündür. En çok üretilen dikdörtgen ve kare kesitli çelik profil türlerinin kullanılan projeye göre şekillendiği görülmektedir. Profillerin birbirinden farklı inşaat sektöründe yaygın olarak kullanımıyla beraber, en çok kullanılan malzeme olarak da tercih edilen ürünlerdir. 

Mukavemet derecesi yüksek olması, ağır alanlarda taşıyıcı güce sahip olmasıyla birlikte de mobilya, inşaat, beyaz eşya ve hatta sanayi gibi pek çok alanlarda da vazgeçilmez bir parça olarak bu çelik profiller kullanılıyor. Her bir alana uygun şekilde çelik profil ölçüleri, proje bazlı değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber vazgeçilmez pek çok farklı profil çeşitleri de vardır. Hem ölçülerine göre hem de şekillerine göre değişkenlik gösteren bu profil ölçüleri, birbirinden farklı seçeneklerde sizlere sunulur.

Çelik Profil Tipleri

En yaygın üretimi bulunan çelik profiller genel itibariyle dikdörtgen ve kare profiller olmaktadır. Eşyalarda, mobilya sektöründe ve yapı alanlarının tamamında kare profillerin kullanımı yaygın olmaktadır. Bununla beraber ihtiyaçlara göre pek çok şekil ve malzeme boyutlarında da değişkenlik gösteren bu çelik profil tiplerinde de inşaat sektörüne uygun şekilde boyutlar, özelleştirilebilir şekilde tercih edilmektedir.

Benzer şekilde ağır sanayi alanlarında ve otomotiv sektöründe de kare profiller çokça kullanılır. İnsan hayatının pek çok alanında kare çelik profil tiplerinin kullanımı yaygındır ve günümüzde çelik profil üretimleri dışında da alternatif olarak birçok profil tipleri de üretilir.

Bir başka profil tipi olarak dikdörtgen profiller de yine kare profil gibi birçok kalanda kullanılır. Galvanizli olarak paslanmaya karşı dayanıklı olması noktasında üretimi yapılırken, dikdörtgen profillerin birbirinden farklı ölçülerde üretimi sayesinde de yapı ve inşaat gibi alanlarda da yaygın olarak kullanıldığından bahsetmek mümkündür.

Aynı zamanda kare, dikdörtgen çelik profil tiplerinin de dışında özel profiller üretilir. Pek çok modellerde tercih edebileceğiniz gibi, özel şekilli profiller istenilen boyutlarda tercih edilir. Özel şekilli profillerin en çok ihtiyaç duyduğu sektör ise mobilya sektöründe olmaktadır. İnce işçiliğin olduğu her alanda özel şeklin de olduğunu söylemek mümkündür.

Bu anlamda profillerden faydalanma noktasında en yaygın görünüm kazandırmak adına mimari çözümlerde özel şekil profillerden faydalanarak en iyi şekilde diğer profillere göre çok daha yetkin bir şekilde ince işçilikten faydalanarak dekorasyon ürünlerinin tercihi yapılır. Pek çok alanda da şık duruş sergilemesi ve dayanıklılık kazandırmak adına özel şekilli profiller de kullanılması uygundur.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon