Demir Çeşitleri ve Özellikleri

Demir insan yaşantısında olmazsa olmaz metallerden bir tanesidir. Herkes tarafından bilir ve birçok farklı sektörde kullanılır. Fiyatında yaşanan küçük değişimler tüm sektörler etkilediğinde ekonomideki rakamlar ciddi şekilde etkilenir.

Demir çeşitleri ve özellikleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Kullanım alanına göre her zaman doğru çeşidin seçilmesi ve Karaca Metal gibi doğru adreslerden alışverişlerin yapılması gereklidir.

Yapı Profili Olarak Kullanılan Demir Çeşitleri

Yapıların inşasında demir kullanımı çok yaygındır. Şehirlerimizde inşa edilen yapıların tamamında farklı demiler kullanılabilir. Yapı profilleri özellikle yüksek katlı binalarda, sanayiye dayalı binalarda ya da stadyum gibi büyük yapıların inşasında sıklıkla kullanılmaktadır. Kendi içerisinde 3 farklı çeşide ayrılır.

HEA Demirleri

Demir çelik sektörünün en çok kullanılan ürünlerinden bir tanesi HEA demirleridir. Dikey elemanları gövde, yatay elamanları ise flanş olarak isimlendirilmektedir. Gövde olarak isimlendirilen türü makas kuvvetine karşı muhteşem bir dayanım sunarken flanş bükülme momentine karşı dayanıklıdır. Karaca Metal olarak bizler isteğe özel ürettiğimiz HEA demirleri ile inşaat firmalarının hizmetindeyiz.

HEB Demirleri

HEB demirleri inşaat alanlarının dışında otomotiv sektöründe de sıklıkla kullanılan bir demir türüdür. Özellikle kamyonların üretiminde bu demirden faydalanılır. Ağır yüklere karşı mukavemeti çok yüksektir. Bu sebeple de bina toplam ağırlığının fazla olduğu yapılarda HEB demirleri güvenli bir biçimde kullanılır. Firmamız en uygun fiyatlarla ürettiği bu demirlerin satışını gerçekleştirmektedir.

IPE Demirleri

Yapı profili olarak kullanılan demir çeşitlerinin sonuncusu IPE demirleridir. Özellikle makine ve ağır taşıtların üretiminde de kullanılan bir demir türüdür. Yapılarda da kullanımına rastlanabilir. Firmamız IPE demirlerinin istenen ölçülerde üretebilir. Bu durum IPE demirlerinin birçok farklı alanda kullanılmasını sağlamaktadır. Kullanım yeri ve amacına göre bizlerle iletişime geçerek taleplerinizi iletebilirsiniz.

Haddelenmiş Demir Çeşitleri

Haddelenmiş demirler de firmamızın devamlı olarak ürettiği çeşitler arasında yer almaktadır. Kendi arasında tam 9 farklı türe ayrılabilen bu demirler birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Firmamızın günlük demir üretimi planında her zaman belirli bir paya sahip olan ürünlerdir. Özellikle yapıların inşasında sıklıkla tercih edilen ürünler olarak gösterilebilir.

Lama Demirleri

Lama demir olarak satılan bu ürünler sıcak haddeleme işlemi ile elde edilmektedir. Keskin şekillerin olmadığı alanlar için oldukça uygundur. Özellikle konut inşaatlarında kapı ve korkuluklarda sıklıkla kullanılır. Dekoratif ve onarım amacıyla da kullanılan lama demirleri firmamızın en çok ürettiği demir çeşitlerinden bir tanesidir. Her yerde bulunamayan bu ürünlere firmamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Silme Demirleri

Silme demirleri inşaat alanlarının vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Fiziksel özellikleri lama demirleri ile benzerlik gösterir. Ancak lama demirlerine göre çok daha ince olan demirlerdir. Mukavemeti son derece yüksek olduğundan yapıların dışında endüstriyel alanlarda da sıklıkla tercih edilen bir demir türüdür.

Transmisyon Mili Yuvarlak Demir

Transmisyon mili veya transmisyon çeliği olarak isimlendirilen bu demir türü silindirik bir yapıdadır. Demir sektöründe çubuk ürünler olarak tanınan transmisyon milinin yüzeyinde her zaman pürüzsüzlük ve kalite aranmaktadır.

Firmamız kaliteden bahsedilen her alanda 1 numaralı adres olduğundan bu ürünlerin imal edilmesinde de önemli bir rol üstlenir. Hem çok uzun ömürlü olan hem de bakım gerektirmeyen bu demirler birçok farklı sektörün ilk tercihi olur.

NPU Profiller

Nakliye ekipmanları, tarım aletleri, endüstriyel alanlar, kamyon ya da römork yataklarında sıklıkla kullanılan NPU profiller inşaat işlerinde de bolca tercih edilir. Sıcak haddelemiş olarak üretildiğinde yapılarda dayanım amaçlı tercih edilir. Ancak alüminyum biçimde üretilirse mimari açıdan daha değerli olan ürünlerdir. Böyle bir durum söz konusu ise genel olarak pencere ya da cam çerçevelerinde kullanılır.

NPI Profiller

NPI profiller her zaman filmlerde ve resimlerde karşımıza çıkan klasik profillerdir. İsminin sonunda yer alan “I” harfi profilin şeklini ifade etmek için kullanılmaktadır. Orta kısmının uzunluğu değiştirildiğinde H harfine benzemeye başlar. İnşaat alanında en çok tercih edilen ürünlerden bir tanesidir.

Kare Dolu Demir

Kare dolu demirler sıklıkla karşılaşılan ürünlerden bir tanesi değildir. Kare prizma olarak üretilen bu demirler dayanım olarak son derece üst seviyedeki ürünlerdir. Kare dolu demirleri özellikle üst düzey ağırlık taşıma özellikleri sebebiyle korozyon direnci yüksek olan ürünlerdir.

T Profil Demirler

Alaşımlı çelik kullanılarak üretilen T profil demirler inşaat sektöründe sıklıkla kullanılırken vinç ve gemi imalatında da tercih edilmektedir. İlk olarak NPI demiri olarak üretilip sonrasında bir kenarı kesilerek T şeklini almaktadır. Kesim işlemleri profesyonel bir şekilde yapıldığından demirin yapısında herhangi bir bozulma durumu söz konusu olmayacaktır.

Köşebentler

Köşebentler L şeklinde bir profile sahip olan ürünlerdir. Onarım ve imalat projelerinde çok yüksek seviyede talep görürler. Yapıların köşe kısımlarının düzgün bir şekle getirilmesi için bu tek parça halindeki demirler kullanılmaktadır. Maliyet yönünden oldukça avantajlı demir türlerinden bir tanesidir. Özellikle Karaca Metal’den satın alınırsa en uygun fiyatlarla alışverişler tamamlanabilir.

İnşaat Demirleri

Firmamız tarafından sunulan demir çeşitlerinin sonuncusu inşaat demirleridir. Bilindiği üzere inşaat demirleri farklı çaplarda üretilir ve betonarme yapılarda kiriş ve kolonların imalatında kullanılır. Nervürlü olarak üretilen demirlerin doğru kullanımı ile birlikte en dayanıklı binalar inşa edilmektedir. İnşaat demirlerinin istenen dayanımı sağladığından emin olunması için firmamız özel testler uygular. Bu testler sunduğumuz kalitenin kanıtı olacaktır.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL