Hea Heb Profil Farkı Nedir?

Çelik profiller, genel olarak çelik yapılarının bulunduğu birçok alanlarda, hem mekanik hem de makina parçalarının tamamında kullanılmaktadır. Çelikte üretilen boru kesitli profiller, kutu ya da profil ölçüleri özelleştirilmiş olarak üretildiğinde HEB, HEA, NPI ya da IPE gibi isimlere sahip olurlar. Gövdeleri dolu olan, lama, levha ya da saçlar olarak nitelendirilir.

Birbirinden farklı çelik profiller bulunmaktadır ve çeşitleri her projeye göre özelleştirilmesiyle de çoğalabilir. Çelik profillerin nitelendirildiği özelliklere göre çeşitli harflerle beraber farklı adlandırıldığını da görmekteyiz. H profili olanlar direkt olarak HEA veya HEB profil olarak adlandırılır. Fakat yine kendi içerisinde de birbirinden farklı özelliklere sahiptir. 

HEA ve HEB Çelik Profiller Nedir?

Öncelikle HEA ve HEB çelik profillerinin yapısı incelendiğinde, başlıkları geniş olan I profilleri olarak tanımlanır. HEA çelik profilleri, HEB profillere kıyasla yükseklik açısından daha da büyüktür. Fakat HEB profili, profil kalınlığı açısından ve enine kesit alanı olarak HEA çelik profillere göre daha da kalındır.

Kullanım alanları ve projelendirilecek alanlara göre birbirinden farklı özelliklerinin ön plana çıktığı bu ürünlerde doğrudan çelik yapılar, projelere göre tercihleri yapılmaktadır. Bu nedenle de HEA veya HEB çelik profilleri için uygun bir şekilde tercihi, projelere uygun biçimde yapılmaktadır. 

HEA profiller, H profili standardı olan profillere verilen addır. Hea profillerin üretimlerine bakıldığında da birçok ebatları mevcuttur. 100 MM genişlikten başlayarak ortalama 1200 MM'ye kadar üretimi bulunmakta olup, Hea profil fiyatları da buna göre değişkenlik göstermektedir. 

HEA HEB Profil Farkı Nedir?

Çelik kolon alanlarında kullanımı en çok tercih edilen ürünler HEB profiller olmaktadır. En Kolon ve geniş açığı bulunan kirşlerde kullanımı yaygın olmasıyla beraber, mukavemet değerlerinin yüksek olması sayesinde de kesit ağırlık tablolarına göre değerlendirilebilir. HEA veya HEB profiller buna göre tercih edilebilir, projelere göre farklılık göstermektedir.

Her iki profil ürünlerinin de tamamen üretim ve özelikleri aynı olsa da, ebat ve kalınlık olarak farklılık göstermektedir. Buna göre de tercihler yapılırken her zaman projelere uygun şekilde HEA HEB profilleri tercih edilebilir.

HEB veya HEA çelik profillerinin fiyatlandırması her an değişmektedir. Bu nedenle sürekli değişken olan bu ürünlere ait fiyatlandırmayı sabit olarak görmek pek mümkün değildir. Doğru ve güncel fiyatları üretim yapan firma üzerinden değerlendirebilir ve siz de alabilirsiniz.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon