Hea Heb Profil Farkı Nedir?

Çelik profiller, genel olarak çelik yapılarının bulunduğu birçok alanlarda, hem mekanik hem de makina parçalarının tamamında kullanılmaktadır. Çelikte üretilen boru kesitli profiller, kutu ya da profil ölçüleri özelleştirilmiş olarak üretildiğinde HEB, HEA, NPI ya da IPE gibi isimlere sahip olurlar. Gövdeleri dolu olan, lama, levha ya da saçlar olarak nitelendirilir.

Birbirinden farklı çelik profiller bulunmaktadır ve çeşitleri her projeye göre özelleştirilmesiyle de çoğalabilir. Çelik profillerin nitelendirildiği özelliklere göre çeşitli harflerle beraber farklı adlandırıldığını da görmekteyiz. H profili olanlar direkt olarak HEA veya HEB profil olarak adlandırılır. Fakat yine kendi içerisinde de birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

HEA ve HEB Çelik Profiller Nedir?

Öncelikle HEA ve HEB çelik profillerinin yapısı incelendiğinde, başlıkları geniş olan I profilleri olarak tanımlanır. HEA çelik profilleri, HEB profillere kıyasla yükseklik açısından daha da büyüktür. Fakat HEB profili, profil kalınlığı açısından ve enine kesit alanı olarak HEA çelik profillere göre daha da kalındır.

Kullanım alanları ve projelendirilecek alanlara göre birbirinden farklı özelliklerinin ön plana çıktığı bu ürünlerde doğrudan çelik yapılar, projelere göre tercihleri yapılmaktadır. Bu nedenle de HEA veya HEB çelik profilleri için uygun bir şekilde tercihi, projelere uygun biçimde yapılmaktadır.

HEA profiller, H profili standardı olan profillere verilen addır. Hea profillerin üretimlerine bakıldığında da birçok ebatları mevcuttur. 100 MM genişlikten başlayarak ortalama 1200 MM'ye kadar üretimi bulunmakta olup, Hea profil fiyatları da buna göre değişkenlik göstermektedir.

HEA HEB Profil Farkı Nedir?

Çelik kolon alanlarında kullanımı en çok tercih edilen ürünler HEB profiller olmaktadır. En Kolon ve geniş açığı bulunan kirşlerde kullanımı yaygın olmasıyla beraber, mukavemet değerlerinin yüksek olması sayesinde de kesit ağırlık tablolarına göre değerlendirilebilir. HEA veya HEB profiller buna göre tercih edilebilir, projelere göre farklılık göstermektedir.

Her iki profil ürünlerinin de tamamen üretim ve özelikleri aynı olsa da, ebat ve kalınlık olarak farklılık göstermektedir. Buna göre de tercihler yapılırken her zaman projelere uygun şekilde HEA HEB profilleri tercih edilebilir.

HEB veya HEA çelik profillerinin fiyatlandırması her an değişmektedir. Bu nedenle sürekli değişken olan bu ürünlere ait fiyatlandırmayı sabit olarak görmek pek mümkün değildir. Doğru ve güncel fiyatları üretim yapan firma üzerinden değerlendirebilir ve siz de alabilirsiniz.

HEA Profil Nedir?

High energy astrophysics olarak açılımı İngilizce olan HEA profil, çelik ve demir metallerin yüksek enerjili astrofizik kullanımı doğrultusunda üretilmesi halinde tanımlanan ismidir. Profil H harfine benzetilerek üretimi yapılır ve bu profiller özellikle geniş açılı olarak üretilmektedir. Birbirinden farklı alanlarda kullanımı bulunan bu profillerin HEA ve HEB çeşitleri de bulunur. 

Son yıllarda pek çok özelliğiyle beraber yaygın bir kullanımı bulunan Hea profillerin özellikle inşaat alanında, statik yönetmeliğine uygun şekilde olabilmesi için kirişlerde kullanımı bulunur. Genel olarak statik yönetmeliğinde istenen ölçülerin uygunluğu noktasında HEA profil, en çok kullanımı olan malzemeler olurken pek çok çelik yapıların arasında da genelde tercih edilir. Hafif olmasıyla beraber aynı zamanda da az yer kaplaması sayesinde de en iy şekilde faydalanacağınız profiller olacaktır.

Kullanışlı olması ve statik hesaplamalarına uygun şekilde üretilmesiyle beraber günümüzde mimari projelerin birçoğunda da yaygın şekilde bu profiller kullanılır. Taşıma mukavemeti oldukça yüksek olması sayesinde de HEA profillerinin hem taşıma yükü anlamında hem de dayanıklılık anlamında çeşitli endüstri tesislerinde, otomotiv ve ağır sanayi gibi benzer alanlarda çok yaygın şekilde kullanımı bulunur. 

Hea profillerin bir diğer özelliği ise geri dönüşüme uygun olmasıdır. Hurda olarak nitelendirilen HEA profiller, geri dönüştürmede tekrardan kullanıma uygun hale getirilir. Yeni kaynakların korunması noktasında da oldukça doğa dostu olarak bilinir.

HEB Profil Ölçüleri

İnşaat ilk akla gelen kullanım alanlarından biri olurken, birçok temel profil ihtiyacını karşılamak adına pek çok alanda kullanılan HEB profil malzemeleri, günümüzde birbirinden farklı sektörlerde de dayanıklı kullanıma sahip ürünlerdir. Potansiyel bir malzeme olarak HEB profil ölçüleri, kullanım alanlarına ve sektörüne uygun şekilde üretilmektedir. 

HEB profil ölçüleri yeterli uygunlukta olmasıyla beraber her sektörde kullanılabilir profil türlerinden biridir. HEB ismini, direkt olarak profil özelliğinin ve şeklinin almasıyla beraber getirildiğini söylemek mümkündür. Elverişli bir kullanım olanağı sunan bu ürünlerde kullanışlı bir malzeme yapısı olarak birçok ölçülere sahiptir.

Profillerin başlıklarına göre ve sondaki L harfine benzeyen yapısına göre seçimler yapılır, kaliteli seçimlerin yapılabilmesi mümkün olur. Şiddetli yangılarda bile binalarda çökme yapmaması için uygun ölçülerde bu heb çelik profillerin kullanımı yaygındır. Yüksek ısılara dayanıklı ve bina iskeletlerinde kullanımı bulunur. Ayrıca kimyasal süreçlere de maruz kalmadan, son derece uygun şartlar içerisinde korozyona karşı dayanıklılık sağlar.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon