Silme Demir ile Lama Demir Arasındaki Fark

Demir çelik sektörü içerisinde en çok üretimi bulunan demir çeşitlerinden biri de silme demirlerdir. Sektörde en çok üretimi üstlenen silme demir, çok amaçlı kullanıldığı gibi kalite ve sağlamlık anlamında da uzun ömürlülük kazandırmaktadır. Bu nedenle de ileri teknolojiyle birleştirilerek üretimi sağlanan bu demirlerde, kalınlık ve sağlamlığı ile diğer demir türlerinden ayrıldığı görülür. İnşaat sektörü içinde taşıyıcı olarak kullanımı bulunur. Sağlamlık ve dayanıklılık nedeniyle de bu gibi alanlarda kullanımı yaygındır.

Sıcak haddelenmiş haliyle beraber kalınlık 10mm- 60mm arasında değişiklik göstermektedir. Genişlik ise 10mm- 150mm arasında değişen silme demir özellikleri, boyutları olarak üretimlerde ise müşteri talebi doğrultusunda özel üretimler yapılmaktadır. 6 metreden 12 metreye kadar bu aralıkta standart üretimler yapılmaktadır. Fakat özel talep olması halinde 20 metrede de yine silme demir üretimleri yapılmaktadır.

Lama demir ise, silme demir ile benzer özelliklere sahip olan bir demir çeşididir. Piyasada bulunan en sağlam, dayanıklılığı uzun olan demir çeşitlerinden biridir. Kullanım alanlarında genelde çelik konstrüksiyonlarının taşıyıcısı olarak kullanımı söz konusudur. Otomotiv sektöründe, çelik konstrüksiyon yapılarında ya da benzer alanlarda kullanılarak bu yapılarda destekleri kuvvetlendirerek, zemin- tavan arasında kuvvetliliği sağlam hale getirmektir.

Lama demirlerle silme demirler kıyaslandığında birçok özelliklerinin aynı olduğunu görebilmekteyiz. Lama demir özellikleri bakımından standart boylarında 6 metre ile 12 metre arasında değişiklik gösterir. Eğer bu boylar dışında da yaptırılmak istenirse, müşteri talebi doğrultusunda da özel siparişler oluşturulur, 20 metreye kadar çıkartılabilir.

Lama demir ile silme demirlerin ebatları, ağırlıkları genel olarak bakıldığında fark bulunmamaktadır. Bununla beraber iki çeşit demir türünde de çelik konstrüksiyonların olduğunu söylemek mümkündür. Otomotiv sektörü gibi güçlü sektörlerde bu demirler kullanılır. Bununla beraber lama demirler ile benzer sertifikalar bulunduğu için tamamen müşteri seçimine kalmıştır.

Soğuk çekme ve sıcak çekme olarak lama demirlerde 2 çeşit dayanıklılığa göre demir türü de kendi içinde ayrılır. Tamamen dayanıklılığı artırma amacıyla hem soğuk çekme hem de sıcak çekme demirleri üretilmektedir. Buna bağlı kalarak, son dönemlerde dayanıklılığıyla ön planda olması ile beraber yoğun bir rağbet olması, bununla beraber üretimi de her yerde ortak standartlara sahip olmasıyla güvenilir demir türleridir. Standart üretimleri, dünya genelinde belirli standartlar çerçevesinde sağlandığı bilinmektedir.

Hangisinin Maliyeti Daha Uygundur?

Lama demirlerin daha dayanıklı olmasının sağlanması işleminde kullanılan işlem seçimleri onların işçilik anlamında maliyet oluşturmasına etki ediyor. Bu sebep ile sıcak ya da soğuk çekme lama tercihleri yerine diğer demir çeşitlerine de yer açılma durumu ile karşılaşılabilmektedir. Fakat özellikle dayanıklılığın esas olduğu ürün gruplarında lama demir seçimi özellikle tercih edilerek en kaliteli seçime yer açılır.

Silme ya da Lama Demir Alımında Nelere Dikkat Etmeli?

Silme ya da lama demirlerin alımında öncelikle ihtiyaç konunuza önem vermeniz gerekir. Bunun yanı sıra üretici firma seçimleri de son derece önem kazanıyor. Konusunda uzman ve deneyim sahibi olan üretici firmalardan satın alım işleminizi daha rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu alanda ise müşteri memnuniyeti ve satış alanları ile ilgili de bilgi edinerek daha etkili ve daha doğru bir firma seçimine yer verebilirsiniz.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon