Transmisyon Çeliğin Kimyasal Özellikleri

Transmisyon çeliği, bir diğer adıyla transmisyon mili olarak da adlandırılmaktadır.  Soğuk çekilmiş formda olan bu çelikler, parlak çelik ya da kalibreli çelik olarak da bilinmektedir. Bünyesinde barındırdığı düşük karbon içerikleri yönü ile yüksek kaynak niteliğine sahiptirler. Bu da transmisyon çeliğin kimyasal özellikleri arasında yer almaktadır. Transmisyon çeliği talaş kaldırılmasında sert bir yapıya sahip olmadığı için kolayca işlenebilmektedir. Soğuk çekme odağında üretilen bu ürünler, ısıl işleme gerek kalmadan malzemenin kopma ve akma mukavemetlerini arttırmaktadır.

Transmisyon çelikleri, mukavim bir yapıya sahip olduklarından, karbon ve mangan miktarları arttırılmaktadır. Yuvarlak kesitli çelikler olması, transmisyon çeliğin kimyasal özellikleri arasında yer almaktadır. Tnc ve torna tezgahlarında kolayca işlenebilme avantajını bünyesinde barındırmaktadırlar.

Transmisyon Çeliğin Kullanım Alanları

Transmisyon çelikleri yapıları ve kolay işlenebilme özelliği bazında birçok sektörde kullanılmaktadır. Bunların başında kuşkusuz inşaat sektörü gelmektedir. Makine ve beyaz eşya imalatı gibi alanlarda da kullanımı oldukça yaygındır. Otomotiv sektörü hatta savunma sanayisi gibi birçok yerde de kullanım avantajına sahiptir. Düşük karbon değeri yönüyle kaynak işlemine uygun olması, transmisyon çeliğin kimyasal özellikleri arasında vücut bulmaktadır.

Transmisyon Çeliğin Üretimi

Soğuk çekme aşamasında yuvarlak, kare, altı köşe ve dört köşe gibi mamüller tekrar işleme alınmaktadır. Soğuk çekme işleminde ise ürün hassas ölçü toleranslarına getirilerek, sıcak haddeye oranla daha kaliteli bir yüzey kalitesi elde edilir. Tüm bunlar gerçekleşirken üründeki akma ve çekme gerilimi artmaktadır. Eş zamanlı olarak sertlik artarken süneklik azalmaktadır.

İhtiyaçlarınıza göre değişiklik gösteren transmisyon çelik ölçü ve ebatları, firmamızın dünya standartlarında üretimi ile vücut bulmaktadır. Hızlı teslimat güvencesi ile hizmetinize sunulan  bu çelikler, uygun fiyat avantajını da beraberinde getirmektedir. Her türlü ihtiyacınıza profesyonel çözümler sunan Karaca Metal, demir çelik ürünlerindeki yüksek kalite üretimi ile rakiplerinin arasından sıyrılarak bir adım öne geçmektedir.

Okumadan Geçmeyin
İlginizi Çekebilir
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sanayi Sitesi B-2 Blok No:64/65 Başakşehir/ İSTANBUL
Telefon